» مقالات

نگهداری از آرشیو ومقابله آن با آلودگي هوا

در سال های اخير، افزايش روزافزون اسناد كاغذي و غيركاغذي لزوم نگهداري اسناد آرشيوي به‌منظور نگهداري، ساماندهي، پردازش، و نهايتآ اطلاع‌رساني شايسته به پژوهشگران، ضرورت احداث ساختمان‌هاي هدف‌دار را براي نيل به اين مقصود ضروري كرده است. مي‌توان گفت به ساختمان‌هايي كه منحصرآ براي گردآوري، حفاظت، و اشاعه اطلاعات اسنادي طراحي و تجهيز شده باشند و انطباق دقيق، علمي، فني، و هوشمندانه‌اي با اهداف و وظايف آرشيوها داشته باشند، ساختمان آرشيو گفته مي‌شود.

اطلاعات بیشتر...

اهمیت اتوماسیون اداری

امروزه سیستم های اداری، سیستم های جهانی هستند که وظیفه اصلی آنها ایجاد ارتباط و بهبود ارتباطات است. ارتباطات از لحاظ اطلاعات تجاری از اهمیت بسزایی برخوردار است و رمز بقای سازمانها و تداوم فعالیتهای آنها مجهز شدن این سازمانها به ابزارهای رقابتی عصر اطلاعات ارتباطات؛ یعنی سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات است.

اطلاعات بیشتر...

نگهداری و حفاظت آرشیو در برابر آتش سوزی

اسناد و مدارك مهمي در طول تاريخ در مناطق مختلف جهان به‌دليل آتش‌سوزي از بين رفته است. مهم‌ترين تدبير در پيشگيري از حريق به مرحله طراحي و احداث ساختمان آرشيو مربوط مي‌شود.

اطلاعات بیشتر...

نامه نگاری اداري

آيين نگارش يا شيوة سخن آرايي شامل قاعد ههايي است برگرفته از علم يافن ها در نويسندگي، كار نويسنده و خواننده را آسان مي كند و به نوشته ز يب ايي، ش يوايي، صراحت و روشني مي بخشد. بنابراين هدف از گردآوري ، دسته بند ي و تنظیم اين قواعد، آشنا يي بيش تر با شيوه هاي درست نويسي، پرهيز از به كار بردن نابه جا و املاي نادرست واژه ها و تركيب نامناسب آنها در جمله و در نتيجه بيان مطلب مورد نظر به زيباترين و شيواترين شكل و انتقال آنها به مخاطب و خواننده به رساترين حالت ممكن است.

اطلاعات بیشتر...

اصول کلی نگهداری مواد غذایی

تاریخچه و وضعیت سردخانه در ایران ایران از جمله کشورهاي پیشکسوت در امر استفاده از سرما به منظور نگهداري مواد غذایی است. نگهداري مواد غذایی به روش سنتی در مناطق مختلف کشور به طریق چال کردن در خاك و یا بسیاري از نقاط قرار دادن آنها در داخل زیرزمینهاي خنک و دور از نور رایج بوده است. قرائن موجود حاکی از استفاده از زیرزمینها در ذخیره موادغذایی در زمانهاي هخامنشی است از جمله مدارك موجود در مورد خنک کردن اماکن، وجود آثاري نظیر زاغه هاي نگهداري پنیر در آذربایجان همچنین باد گیرهاي حواشی کویر مرکزي ایران می باشد.

اطلاعات بیشتر...

تجهیزات انبار

ساختمان انبار باید مجهز به الکترود برق گیر (صاعقه گیر) استاندارد باشد. هر انباری بایستی حداقل با یکی از وسایل ارتباطی و تلفن بی سیم با قسمتهای مختلف خارج از انبار در ارتباط باشد. استفاده از وسایل گرما زا برقی، گازی، نفت سوز در محوطه انبار ممنوع و برای دفتر کار پرسنل باید ازسیستم گرمایش بسته (شوفاژ، فن کوئل یا اسپلیت ) استفاده نمود و دستگاه های سیستم تهویه سرمایش، گرمایش داخل انبار باید مجهز به حفاظ باشد.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو وکارکردهای آن

آرشیوها حافظه تاریخی ملتها هستند و وظیفه حفظ نگهداری و سازماندهی کلیه اسناد و منابع تاریخی مرتبط با یک کشور را بر عهده دارند. آرشیوها را می توان از لحاظ شمول دربرگیری منابع،دایره اختیارات و شرح وظایف به آرشیوهای ملی منطقه ای و محلی تقسیم نمود،که به خاطر در برداشتن منابع مختلف کارکردهای متفاوتی را در جمع آوری ،نگهداری و سازماندهی اسناد بر عهده دارند.

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه تاسیس کتابخانه ملی

تـاريخچـه تشكيـل مجمـوعـه كتابخانه ملی بـه آغـاز دهـه 1240 ش. بـاز مي گردد. در 1268 ق./1231ش.، مدرسه دارالفنون در تهـران كار خود را آغاز كرد، و 12 سال بعد ( 1280ق./1243ش.) كتابخانه كوچكي در آن مدرسه تأسيس شد و تقدير چنين بود كه اين مجموعه كوچك در مدرسه اي كه به سبك اروپايي، ساخته شده بود، هسته اوليه مجموعه كتابخانه ملّي ايـران شـود كـه 73 سـال بعـد، در سوم شهريور 1316ش. رسماً، در تهران، گشايش يافت؛ و يكي از مظاهر تجدد در اين كشور به شمار مي رفت.

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه دفاتر اسناد رسمی

شرکت اوژن سیستم جهان: نخستین قانون ثبت اسناد درسال 1290 هجري شمسی تصویب شد و بر اساس آن قانون، اسناد رسمی در اداره ثبت تنظیم ومعاملات رسمی درآن اداره ثبت می شد . درآن زمان دفاتر اسناد رسمی به صورتی که امروزه وجود دارد ودرهر کوي و برزنی به چشم می خورد وجود نداشت و هرکس می خواست معامله اي به طور رسمی انجام دهد باید به اداره ثبت مراجعه می نمود ودرآن اداره، مباشرین ثبت اسناد یعنی کارمندانی که عنوان آنان مباشر ثبت و وظیفه آنها ثبت معاملات و قراردادها و تعهدات بود سند را تنظیم و در دفتر اسنادرسمی ثبت می نمودند. این رویه تا بهمن ماه سال 1307خورشیدي ادامه داشت و ...

اطلاعات بیشتر...

استفاده از فناوری RFID (آر اف ای دی ) در انبار

شرکت اوژن سیستم جهان: یکی دیگر از فن آوری های مبتنی بر امواج رادیویی قابل استفاده جهت ردیابی و شناسایی اشیاء می باشد. به کمک این تکنولوژی می توان اقلام موجود در انبار را توسط تگ (برچسب) الصاق شده بر روی هر کالا ردیابی نمود. تگ ها حاوی داده های گوناگونی از کالاهای انبار هستند که به صورت بیسیم یا گیرنده ها ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را رد و بدل می نمایند. مبادله اطلاعات بین تگ کالا و ریدر (گیرنده) از طریق امواج رادیویی انجام می پذیرد. زمانی که یک شی حاوی تک RFID به محدوده قابل خواندن توسط یک ریدر می رسد، ریدر با ارسال یک پالس به تگ دستور ارسال اطلاعات را می دهد.

اطلاعات بیشتر...

فضای فیزیکی انبار

1- دیوارها و سقف و سرپناه تمام انبارها بدون استثناء باید از مصالح غیر قابل اشتعال ساخته شود. 2- در فاصله مناسب از دیواره ها باید زه کشی انجام تا از ایجاد رطوبت جلوگیری گردد. (آب راهه هایی جهت راهنمایی خروج آب) 3- محل انبارها باید طوری باشد که دسترسی افراد و خودروها در هنگام بارگیری مواد و کالاها و همچنین در مواقع اضطراری سریعاً به سهولت ممکن باشد و حداقل سه جهت ساختمان به لحاظ دسترسی خودروها امدادی و دستگاه های اطفاء حریق و ارسال تجهیزات ضروری در شرایط اضطراری آزاد باشد. 4- مساحت زیر بنای انبار متناسب با تعداد روزهای انبارداری میزان اقلام، حجم هر ماده، فضا جهت پالتهای خالی، فضایی جهت عبور و مرور و در نظر گرفتن ارتفاع مفید چیدمان محاسبه می شود.

اطلاعات بیشتر...

بارکد و کاربردهای آن در انبار

بارکد در فارسی به آن خط نماد، رمز میله، کد میلیه ای و رمزینه نیز می گویند. نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می شدند اما امروزه بارکدها ممکن است بسته به نوع به شکل دو بعدی یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند...

اطلاعات بیشتر...

وظايف بخش بايگاني

وظيفه بايگاني در هر سازمان طبقه بندي اسناد ،ثبت و ضبط و كنترل آنهاست و اين وظيفه از مرحله دريافت سند آغاز و تا زماني كه به علت سلب ارزش و برطبق مقررات از بين مي رود و يا به علت ارزش استثنايي در محل معيني براي هميشه نگهداري مي شود دوام خواهد يافت . اين وظائف را مي توان به تفضيل به شرح زير بيان نمود:

اطلاعات بیشتر...

اهداف انبار و انبارداری

انبار به عنوان یک جایگاه سازمانی در چارت سازمانی کلیه ارگانها وجود دارد، به همین دلیل ضمن اهمیت ویژه ای که این بخش در سازمان دارد به نظارت بیشتر، حفظ و ایمنی و استاندارد مربوطه نیازمند است. از طرفی بدیهی است که اگر مواد و لوازم در زمان مناسب در دسترس واحد مصرف کننده قرار داده نشود، در گردش کار که از اهمیت خاصی برخوردار است وقفه ایجاد خواهد شد. هر چند که در حال حاضر سیستمهای جدیدی در امور اداری و مدیریتی بوجود آمده و در حال استقرار هستند که هدف آنها حذف انبار و ایجاد روش کاری مبتنی بر انبار مجازی است که نیاز است با مطالعه دقیق و با درنظرگرفتن تمامی عوامل حرکت به سمت فوق را آغاز نمود.

اطلاعات بیشتر...

عناوين شغلي دبير خانه ها در نظام متمركز امور دفتري

عناوين شغلي دبير خانه ها در نظام متمركز امور دفتري رئيس دفتر يا دبير خانه معاون يا دستيار رئيس دفتر يا دبير خانه مسئول ثبت نامه ها يا دفاتر ثبت وصدور نامه ها مسئول جمع آوري و توزيع نامه ها

اطلاعات بیشتر...

روش اجرایی استاندارد شرایط نگهداری محصولات دارویی  

محصولات دارویی پس از وارد شدن به ایران وارد انبار گمرک می شوند.مسئول فنی شرکت باید بر شرایط نگهداری دارو در انبار گمرک نظارت داشته باشد.پس از ترخیص از گمرک ، داروها به انبار مرکزی منتقل می شوند.در آنجا توسط شرکت سامان سلامت پژوه روی محصولات دارویی برچسب اصالت زده می شود و سپس نمونه برداری شاهد انجام می شود و نمونه های شاهد به شرکت انتقال داده می شوند.(نمونه های شاهد در محل شرکت نگهداری می شوند.)بقیه محصولات دارویی به انبار شرکت های پخش طرف قرارداد منتقل می شوند و تا زمانیکه توسط مسئول فنی مجوز آزادسازی را دریافت نکرده اند اجازه توزیع ندارند.

اطلاعات بیشتر...

مديريت امور دفتري|دبير خانه|نامه هاي اداري

مديريت امور دفتري: مجموعه اصول و روش هايي است كه ناظر بر دريافت و ثبت، تهيه و صدور نامه هاي اداري مي باشد و موجب هماهنگي، كنترل و بهبود روش هاي گردش نامه هاي اداري در كليه سطوح سازماني مي باشد.

اطلاعات بیشتر...

كليات مديريت اسناد و بايگاني

رشد جمعيت ، توسعه ي فعاليت هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، حقوقي، اقتصادي و غيره....... منجر به ايجاد روز افزون سوابق اداري مي گردد و در هر سازمان، نتايج انديشه ها، فعاليت ها و اقدامات انجام شده به صورت اسناد نگهداري مي شوند، اين اسناد، حاوي اطلاعات و تجربيات گران بهايي است كه، يكي از ابزارهاي مهم مديريت در تهيه برنامه ها و تصميم گيري هاي اداري محسوب مي شوند. اين اسناد يا همان مكاتبات اداري بايد مديريت شوند و " مديريت اسناد " با اعمال روش ها و موازين علمي باعث مي شود تا تنظيم اسناد در وضعي قرار گيرند كه : اولا، دسترسي سريع به آن ها امكان پذير باشد و ثانيا، در نگهداري اسناد با ارزش نهايت كوشش به عمل آيد كه اين امر باعث تقليل هزينه و سهولت مراجعه كاربران به اسناد مي شود.

اطلاعات بیشتر...

روشهای بهینه انبارداری (GSP) درانبارهای دارویی

به فضاهاي محصور با ديوار، سقف عایق بندی ، كف و ديوارهای محکم ( بهتر است بتوني باشد) ، دارای قفسه بندي که در برابر نور مستقيم محافظت شده و از نظر درجه حرارت و رطوبت تحت کنترل باشد، انبار دارویی گفته می شود.

اطلاعات بیشتر...

دستور العمل تامين سلامت كار در كارگاه هاي كوچك

ماده 1: از نظر اين آئين نامه كارگاه كوچك به شرح ذيل تعريف ميگردد: 1- كارگاه هاي خويش فرما 2- كارگاه هاي داراي پروانه بهره برداري از وزارت صنايع با تعداد كارگران 10 نفر و كمتر 3- كارگاه هاي خانگي 4- معادن با تعداد كارگران 10 نفر و كمتر 5- مجتمع هاي كارگري مانند كوره پز خانه ها 6- كارگاههاي تحت پوشش مجمع امور صنفي، اتحاديه ها اعم از تحت پوشش هستند و يا قرار خواهند گرفت. 7- كليه شركتهاي خدماتي و پيمانكاري ارائه دهنده خدمات مختلف در موسسات ،سازمانها و ساير ارگانهاي دولتي و غير دولتي 8- كليه واحدهاي خدماتي از قبيل...

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  1  2  3  4  بعدی  آخرین