» منوی هدر » مقالات » نگهداری کالا

ایران کد و بارکد بین المللی EN13

در ایران نیز بنا به توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی به بازار جهانی سازمانی با عنوان (مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات) زیر نظر موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی تاسیس گردید وکشور ما با انتخاب این استاندارد به عضویت موسسه بین المللی EAN International درآمد. اغلب بارکدهای استفاده شده با این استاندارد 12 یا 13 رقمی می باشند، نوعEAN 13 یکی از مهمترین نوع بارکد از این استاندارد بوده و در جوامع مختلف استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر...

چند اصل کاربردی در کنترل انبار

کنترل انبار و یا به عبارتی کنترل موجودی انبار یکی از اصلی ترین و مهمترین اصولی هست که باید در هر انباری رعایت گردد. در این نوشته، شش تکنیک مهم در کنترل انبار را با هم مرور خواهیم کرد.

اطلاعات بیشتر...

آشنایی با ابزارهای اندازه گیری و اصطلاحات توزین

ين سيستم توزين در کليه کارخانجات توليدی مواد شيميايی و خوراکی که محصولی با کيفيت بر اساس فرمول ترکيب دقيق توليد می کنند کاربردی می باشد. در اين نوع سيستم توزين، هاپر)مخزن( مجهز به لودسل می شود، کنترلر وزن با توجه به کميت مواد ترکيب شونده انتخاب شده و علاوه بر نمايش ميزان وزن مواد موجود در هاپر با توجه به فرمولاسيون وارد شده اقدام به ترکيب اتوماتيک مواد بر اساس وزن دقيق می نمايد. اين سيستم توزين قابليت اتصال به مابقی خط توليد را دارد و در اين حال با توجه به نياز کارفرما بر روی مانيتورهای لمسی بصورت گرافيکی با امکان نمايش وضعيت دريچه ها و انتقال دهنده ها، گزارشگيری و نمايش فرمولاسيون قابل پياده سازی می باشد.

اطلاعات بیشتر...

نکات مهم در چیدن اجناس در انبار

محبوبیت یا میزان تقاضا بری کالا: این قبیل اجنااس و ماواد را بایساتی در دسترس و نزدیک محل کار قرار داد، بنابراین اجناس را میتوان در سه گروه قرار داد . به ترتیب سریع ، متوسط و کند. به همان ترتیب انبار ها را نیاز به سه دسته تقسیم نمود.مزایای این روش در این است که نیروی انسانی در مهمترین نقطه متمرکازمی شود و در نتیجه سرپرستی ساده تر میگردد.

اطلاعات بیشتر...

کد گذاری کالاها، تعریف و فواید کد گذاری

به ایجاد رویه و سیستمی که بوسیله ان اطالعات و نشانه های مورد نیاز از شخصی بشخص دیگر یا از نقطه ای به نقطه دیگر بصورت خالصه منتقل گردد کد گذاری گویند.که بمعنی رمز یا نشان خاص است و جهت سهولت در کار و تقلیل حجم گفته ها و نوشته ها بکار می رود در کد گذاری ممکنست از عوامل متعددی چون رنگها ، نورها ، اشکال ، اعداد ، الفبا و ... یا ترکیبی از آنها بهره گرفت اما معمترین فواید سیستم کد گذاری عبارتند از

اطلاعات بیشتر...

تعریف طبقه بندی کالا و نکات مهم در اجرای آن

به تقسیم انواع کالاهای موجود به گروهها یا دسته هائیکه دارای صات مشترک و یا کاربرد مشترک باشند طبقه بندی گویند.طبقه بندی کالا بطور ناقص در منازل سازمانها و .... بنحوی صورت گرفته و در بیشتر موارد برای نگهداری کالا ناگزیر به اجرای آن خواهیم بود. در انبارها برای نگهداری بهتر و تعیین آدرس و پیاده کرردن سیستم کد گذاری و کنترل موجودی و طبقه بندی کالا اهمیت می یابد.

اطلاعات بیشتر...

طراحی و برنامه ریزی تامین کالا

برای اینکه قسمت انبارهای سازمان بتواند وظایف محوله را بنحو احسن به مرحله اجرا در آورد و از خرید کالاهای زاید و بالمصرف جلوگیری گردد و سازمان مواجه با کمبود مواد اولیه و لوازم و قطعات یدکی مورد نیاز نشود ، مدیران و مسئولین کلیه قسمتهای سازمان با همکاری مسئولین قسمتهای خرید و انبارها ، با برنامه ریزی صحیح و تحقیقات و محاسبه همه جانبه نیازهای واقعی سازمان را برآورد نموده و با ایجاد سیستم صحیح ، از خریدهای بی رویه و اتالف سرمایه و نیروی کار سازمان جلوگیری نماید .

اطلاعات بیشتر...

روش صحیح بسته بندی اثاثیه منزل

برای داشتن کارتن خیلی محکم، ته جعبه بین درزها را نوارچسب بزنید. در مرحله بعد، نوارچسب را عمود بر چسب قبلی بزنید. برای محکم‌تر‌ شدن، کف کارتن روزنامه یا مقوای ساده بگذارید. با توجه به نوع وسایل، آن‌ها را داخل روزنامه بپیچید. بعد از پر شدن کارتن، در آن را بسته، روی آن نوارچسب زده، کناره‌های کارتن را برچسب بزنید. محتویات داخل کارتن و این که مربوط به چه کسی است را روی برچسب بنویسید.

اطلاعات بیشتر...

ترفندهایی ساده برای نظم دادن به فضای اتاق و کمد

انبار را آرشیو نکنید اول از همه باید همه‌ی لباس‌ها و وسایلی که در کمد و کشوهایتان دارید را بیرون بریزید و آنها را دسته بندی کنید. لباس‌ها را به سه دسته تقسیم کنید:

اطلاعات بیشتر...

نحوه انتخاب تخت نوزاد و نوجوان

ايده تركيبي خوبي است براي كساني كه ترجيح مي‎دهند يك تخت را مدت بيشتري استفاده كنند. اين تخت‎ها از يك تخت بزرگ نوجوان در ابعاد 100180 درست شده‎اند كه بخشي از آن با تعدادي كمد يا كشو اشغال شده است. بخش نوزادي اين تخت معمولا تا 7 سالگي قابل استفاده است و پس از آن با برداشتن كمدها (كه اغلب به شكل پاتختي يا دراور قابل استفاده هستند) و ميله‎هاي مجاور تبديل به تخت نوجوان مي‎شوند.

اطلاعات بیشتر...

اندازه ها و استانداردهای انواع مصنوعات چوبی

استحکام چوب کاملا بستگی به نوع درخت آن دارد. گاهی برای استحکام و دوام بیشتر، در نواحی‌ مثل پشتی یا کف صندلی از تخته سه لایی استفاده می‌شود. تخته سه‌لایی اصطلاحا تخته چند‌لایی نیز خوانده می‌شود. نام‌گذاری آن به دلیل نحوه ساخت آن انجام شده است. برای ساخت تخته سه‌لایی از روشهای صنعتی استفاده می‌شود.

اطلاعات بیشتر...

ویژگی اصلی هایپرمارکت پیشرفته چه چیزی است ؟ - 2

ث: تستر اسکناس : امروزه دستگاه های تشخیص اسکناس از مهم‌ترین لوازم الکترونیکی به شمار می‌آید به طوری که در اکثر مکان‌ها و مراکز خرید مشاهده می‌شود. و فروشگاه شارپ ایران در این زمینه دست به اقدام فروش این دستگاه کرده است . دستگاه های تشخیص اسکناس دارای کارایی و مشخصات مختلفی هستند.

اطلاعات بیشتر...

ویژگی اصلی هایپرمارکت پیشرفته چه چیزی است ؟ - 1

وقتی از پیشرفته بودن یک هایپرمارکت یا سوپرمارکت سخنی زده می شود مقوله هایی مثل عرضه ی جدیدترین محصولات مورد نیاز مردم ، دکوراسیون مطابق با مد روز و فرهنگ آن منطقه ، کارکنان آموزش دیده ، تبلیغات پیشرفته و سازگار با محیط زیست و استفاده از جدید ترین تکنولوژی های فروشگاهی و امنیتی می باشد.

اطلاعات بیشتر...

اصول اولیه‌ی طراحی هایپرمارکت و فروشگاه ها

کالاهایی مانند نان، شیر، گوشت، پنیر نیاز هر روزه‌ی مشتریان هستند که به‌اصطلاح در ”عمق فروشگاه“ قرار داده می‌شوند، و به عبارتی در قسمت‌های انتهاییِ فضای فروشگاه. به این معنا که مشتریان برای دسترسی به این مایحتاج اولیه چاره‌ای ندارند جز این‌که از میان راهروها عبور کنند، و این یعنی عبور از میان بسیاری از کالاهای وسوسه‌انگیزِ دیگر، مثل کالاهای فصلی، خوراکی‌های خوشمزه و کالاهایی با فروش ویژه، تا بالاخره به قفسه‌های کالاهای مورد نیازشان برسند.

اطلاعات بیشتر...

تأثیر چیدمان فضای فروشگاه در تصمیمات مشتریان

یا میدانید چرا برخی فروشگاه ها، راهروهای میان ردیف های قفسه ها را تا این حد محدود و باریک تنظیم میکنند؟ شاید تصور کنید که علت اش این است که با ایجاد راهروهای بیشتر، تا جایی که فضا اجازه میدهد در انتهای راهروها صندوق دریافت (دخل) بیشتری برقرار کنند. اما علت چیز دیگری است!

اطلاعات بیشتر...

تاريخچه فروشگاه هاي زنجيره اي-2

مديران فروشگاه هاي زنجيره براي پيشي گرفتن از رقباي خود به كاهش هزينه ها از راههاي ‏مختلف مبادرت مينمودند و در اين ميدان آنهائي كه موفق به استفاده از فناوريهاي روز و افزايش ‏بهره وري به مدد بهره گيري از تحقيق و مطالعه و بكارگيري روشهاي نوين توزيع شده بودند ‏توانستند در كنار ايجاد ارزش افزوده بيشتر براي مشتريان خود به توسعه روز افزون ‏فروشگاه هاي خود بپردازند.

اطلاعات بیشتر...

تاريخچه فروشگاه هاي زنجيره اي-1

روشگاه هاي زنجيره اي همزمان از فروشگاه هاي خرده فروشي خوار و بار و ارزاق به حوزه هاي ‏ديگر نيز تسري پيدا كرد و در بخشهان توزيع دخانيات، دارو و رستوران نيز فروشگاه هاي زنجيره ‏اي بسرعت شكل گرفتند. ‏ دليل اصلي اقبال فروشگاه هاي زنجيره اي تنوع زياد كالا و يا خدمات قابل ارائه نبود بلكه ‏قيمتهاي نسبتاٌ پائين كالاها در اين فروشگاه ها موجب استقبال مصرف كنندگان از خريد در اين ‏فروشگاه ها شده بود.

اطلاعات بیشتر...

درخواست کالا و مواد از انبار

نحوه صدور قطعات و مواد از این قرار است که ابتدا واحد متقاضی ، کالای مورد نیاز خود را با تکمیل فرم(برگ درخواست کالا از انبار) و تایید مسئول ذیربط از انبار درخواست می کند.در صورت موجود بودن کالا ، انباردار به صدور ( حواله انبار) اقدام می کند و اگر جنس موجود نباشد به تنظیم فرم ( درخواست خرید کالا) اقدام و یک نسخه از فرم مزبور جهت خرید به تدارکات ارسال می شود.

اطلاعات بیشتر...

وظايف انبار دار و مدير انبارها

۱- تحويل اجناس خريداري شده و مورد نياز سازمان ، رسيدگي و بررسي طبق اسناد و مدارك اوليه . ۲- صدور برگ درخواست خريد كالا به واحد تداركات داخلي يا سفارشات خارجي در صورت عدم وجود موجودي . ۳- مراقبت و نگهداري كالاها از سرقت ، صدمه ، ضايعه ، حادثه ناشي از طبقه بندي يا قفسه بندي يا چيدن اقلام در انبار .

اطلاعات بیشتر...

سيستم انبار داري و مزيتهاي آن

سيستم مجموعه اي از اجزاء و عناصريست كه با هم داراي ارتباط متقابلي مي باشند و هر سيستمي داراي هدف است . و غابلا برآيندي غير از برآيند حاصل جمع برآيندهاي اجزاء خود دارد . وجود اين كليت جدا با ويژگيهاي خاص خود در امور انبار داري مزاياي زيادي را عايد ما مي سازد كه اهم اين مزايا عبارتند از :

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  1  2  3  4  بعدی  آخرین