» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » علائم ویروس کرونا چیست؟

علائم ویروس کرونا چیست؟

 علائم ویروس کرونا چیست؟

 

علائم ویروس کرونا چیست؟

اپیدمی ویروس کرونا گریبان گیر تمامی افراد جهان شده است. هر فردی به نوبه خود به نحوی با این اپیدمی روبرو شده است. با بروز هر نوع سرفه یا عطسه نگرانی در مورد ابتلا به ویروس کرونا به وجود می آید. برای اینکه بتوانیم علائم ویروس کرونا را از دیگر علائم تمیز دهیم، در این مقاله اوژن سیستم جهان به بررسی علائم ویروس کرونا پرداخته است.

اینکه این علائم چه مواردی هستند؟ چگونه خود را از بیماری ویروس کرونا محافظت کنیم؟ و بسیاری از سوالات دیگر که ذهن ما را درگیر خود کرده اند.

 

ویروس کرونا (کووید-19) چیست؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی این ویروس جزو خانوده ی کووید ویروس ها شناسایی گردیده است و هم خانواده ی ویروس سارس و مرس می باشد.

در مقاله مقایسه ویروس سارس و مرس با کووید-19 می توانید اطلاعات بیشتری از تاریخچه ی خانواده کووید ویروس های دریافت کنید.

 

علائم کرونا چیست؟

همانطور که میدانیم ویروس کرونا (کووید-19) ریه ها را درگیر می کند، به نحوی که ریه ها به عفونی می شوند و یا به طریقی آلوده می شوند. دو عامل اصلی که برای این قضیه برشمرده شده است: تب و سرفه خشک می باشد که می تواند منجر به تنگی نفس یا مشکلات تنفسی دیگری گردد.

نوع سرفه ایی که از علائم ویروس کرونا است شبیه به سرفه ی خشکی است که تا به حال تجربه ی آن را نداشته اید. این نوع سرفه معمولا به صورت مکرر اتفاق میفتد و تعداد آن بیش از حد معمول است.

بابت تبی که جزو علائم ویروس کرونا می باشد باید یادآور شویم که این نوع تب در دمای بالاتر از 37.8  درجه سانتی گراد اتفاق میفتد و معمولا همراه با تب و لرز می باشد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده لیست گسترده ای از علائم را منتشر کرده است که ممکن است دربرخی از افراد بروز کنند:

 • تب و لرز
 • لرزهای مکرر
 • درد عضلانی
 • سردرد
 • گلو درد
 • عدم حس کردن طعم و بو

 

به طور متوسط بروز علائم ویروس کرونا 5 روز زمان میبرد که در افراد مختلف می تواند این زمان متفاوت باشد. به گفته ی سازمان بهداشت جهانی ممکن است علائم ویروس کرونا تا 14 روز خود را نشان می دهد. سازمان بهداشت جهانی سه نوع از علائم ابتلا به ویروس کرونا را در زیر معرفی کرده است:

علائم شایع:

 • تب
 • سرفه خشک
 • خستگی

 

علائمی که کمتر شایع هستند:

 • تیرکشیدن و درد عضلانی
 • گلو درد
 • اسهال
 • ورم
 • سردرد
 • از بین رفتن طعم و بو در حس بویایی و چشایی
 • جوش روی پوست یا تغییر رنگ انگشتان دست یا انگشتان پا

 

علائم جدی:

 • تنفس یا تنگی نفس
 • درد قفسه سینه یا فشار
 • از دست دادن گفتار یا حرکت

 

 

چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کنیم؟

افرادی که علائم شایع را دارا می باشند دچار بیماری کووید-19 خفیف شده اند که با ماندن در خانه و مراقبت های لازم می توانند بهبود یابند. طبق آمار به دست آمده اکثر افراد مبتلا به ویروس کرونا با ماندن در خانه با استراحت تسکین  میابند.

دلیل اصلی که افراد به بیمارستان مراجعه می کنند مشکل تنفسی است.

پزشکان در این مواقع از ریه های شما اسکن میگیرند تا متوجه میزان درگیری ریه ها به ویروس شوند و یا در صورت لزوم از دستگاه های اکسیژن استفاده می کنند.

اگر سیستم تنفسی شما طوری باشد که نتوانید کارهای روزمره خود را انجام دهید و نتوانید بیش از چند کلمه صحبت کنید سریعا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

 

در صورت بروز علائم خفیف، چه کاری باید انجام دهیم؟

بیمارانی که علائم خفیف دارند باید حداقل هفت روز در خانه خود را قرنطینه کنند.

 

ویروس کرونا تا چه اندازه کشنده است؟

نسبت مرگ ناشی از بیماری ویروس کرونا احتمالاً زیر 1٪ است، اما تا زمانی که آزمایش های بهتر نشان ندهد چه تعداد از افراد آلوده شده اند، عدم اطمینان وجود نخواهد داشت.

 

میزان مرگ کروناویروس: احتمال مرگ چیست؟

بررسی سازمان بهداشت جهانی (WHO) از داده های 56000 بیمار نشان می دهد:

6٪ بيماری شديد - نارسایی ريه ، شوك سپتيك ، نارسایی عضو و خطر مرگ

14٪ علائم شدید دارند - مشکل در تنفس و تنگی نفس

80٪ علائم خفیف دارند - تب و سرفه و برخی ممکن است دچار ذات الریه باشند

 

افراد مسن و افراد دارای شرایط پزشکی خاص از قبل موجود (مانند آسم، دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا) به احتمال زیاد به شدت بیمار می شوند. مردان در مقایسه با زنان در معرض خطر کم تری از مرگ ناشی از ویروس کرونا قرار دارند.

 

چگونه از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

 

بهترین کار شستن منظم و کامل دست ها است که ترجیحا با آب و صابون در مدت زمان 20 ثانیه می باشد.

 

وقتی فرد آلوده سرفه می کند و یا قطره های کوچک - بسته به ویروس - را در هوا سرفه می کند، کورون ویروس پخش می شود. در صورت لمس یک سطحی که  ذرات بزاق روی آن قرار گرفته اند، چشم ها، بینی یا دهان خود را لمس نکنید.

بنابراین، لمس نکردن صورت با دست های شسته نشده و جلوگیری از تماس نزدیک با افراد آلوده از اهمیت زیادی برخوردار است.افراد در صورت بروز علائم بیشترین عفونت را دارند، اما برخی ممکن است ویروس را حتی قبل از بیمار شدن گسترش دهند.

به گفته کارشناسان پزشکی، ماسک صورت محافظت موثری ندارد. با این حال، WHO در حال بررسی مجدد این مسئله است كه آیا مردم با استفاده از آنها می توانند سود ببرند.

اما به دلیل ناشناخته بودن درمان این بیماری و روش های جلوگیری از شیوع و انتقال ویروس کرونا باید به دنبال راهکارهای ارائه شده باشیم و موارد مرتبط با رعایت بهداشت فردی را تا حد ممکن رعایت کنیم. به همین منظور می توانید راهنمای استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونا را مطالعه نمایید.

 

 آیا آنتی بادی در افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند ایجاد می گردد؟

براساس یک مطالعه بیش از 1300 نفر که علائم بیماری را نشان داده اند، تقریباً هر کس که از COVID-19 بهبود می یابد، ضد آنتی بادی را تشکیل می دهد.

آنیا واجنبرگ، کارلوس کوردون کاردو و همکارانشان در دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا در شهر نیویورک دریافتند که بیش از 99% از شرکت کنندگان istudy که به این ویروس آلوده شده اند، سرانجام آنتی بادی ها را تولید کردند که نشان می دهد آنها از ابتلای دوباره به بیماری از یک فرد ناشناخته مصون هستند.

برخی از داوطلبان مطالعه تا آنکه یک ماه پس از اولین بار احساس بیماری کنند، آنتی بادی قابل ردیابی تولید نکردند. این تیم دریافتند که سن و جنس یک شخص بر احتمال ابتلا به آنتی بادی ها تأثیر نمی گذارد.

 

تقریباً 20٪ داوطلبان مطالعه دو یا چند هفته پس از پایان علائم، RNA ویروس را مثبت ارزیابی کردند. این ممکن است به این معنی باشد که وجود RNA ویروسی نشانگر خوبی برای پاک کردن ویروس بدن نیست. این مطالعه هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

بنابراین افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند باید همچنان تمام مواردی که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان دستورالعمل برای مقابله با ویروس کرونا ذکر شده اند را رعایت نمایند.

 

مقاله زیر را برای اطلاعات بیشتر درمورد این موضوع که آیا ممکن است دوبار به کووید-19 مبتلا شوم مطالعه نمایید.

bbc.com/persian/magazine-52475321

 

 

 

 

مراجع:

سازمان بهداشت جهانی

اخبار بی بی سی 

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی