» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » ویروس کرونا در کودکان

ویروس کرونا در کودکان

 ویروس کرونا در کودکان

 

ویروس کرونا در کودکان

کودکان هم به ویروس کرونا مبتلا می شوند، اما طبق آمار مشاهده شده در میابیم که ابتلا به این بیماری در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان می باشد.

از زمان شروع ویروس کرونا، دانشمندان در تلاشند تا بفهمند که چرا کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان عوارض شدید ناشی از عفونت را تجربه می کنند. اکنون اوژن سیستم جهان تحقیقات در مورد ویروس کرونا در کودکان نشان می دهد که این پاسخ ممکن است در رگ های خونی سالم کودکان باشد.

کودکان فقط بخش کمی از کسانی هستند که به SARS-CoV-2 آلوده شده اند، ویروسی که  COVID-19 را تشکیل می دهد. ویروس کرونا در کودکان با یک نظرسنجی بزرگ توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده در آتلانتا، جورجیا، مشخص شد که کودکان 17 سال به پایین که 22٪ از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهند، کمتر از 2٪ از عفونت های تایید شده COVID-19 را در سراسر ایالات متحده تشکیل می دهند. از 2.572 کودک که در این نظرسنجی قرار گرفته اند، تنها 5.7٪ به بیمارستان رفته اند و تنها سه نفر درگذشتند.

چندین تئوری در مورد ویروس کرونا در کودکان ارائه شده است تا توضیح دهند که چرا کودکان بسیار کمتر بیمار می شوند. این موارد شامل احتمال اینکه آنها نسبت به بزرگسالان دارای یک واکنش ایمنی اولیه قوی تر و مؤثرتر از ویروس می باشند و از اینکه ممکن است در معرض ابتلا به ویروس های مشابه نسبت به افراد مصون باشند. اما تعداد فزاینده ای از محققان فکر می کنند که تفاوت بین بزرگسالان و کودکان ممکن است وضعیت رگ های خونی آنها باشد.

بسیاری از بزرگسالان با COVID-19 جدی در رگ های خونی خود لخته شدن را تجربه می کنند که منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی می شود. به نظر می رسد که لخته شدن با یک اندوتلیوم ناقص مرتبط است، بافت صافی که رگ های خونی را ردیف می کند و به طور معمول از لخته شدن جلوگیری می کند. فرانک روشیتسکا، متخصص قلب و عروق در بیمارستان دانشگاه زوریخ در سوئیس در مورد ویروس کرونا در کودکان می گوید: به طور معمول، لخته های خون فقط برای متوقف کردن خونریزی از آسیب تشکیل می شوند، اما اگر اندوتلیوم آسیب دیده باشد، لخته ها نیز می توانند تشکیل شوند.

Ruschitzka و همکارانش دریافتند که SARS-CoV-2 می تواند سلول های اندوتلیال را که در بدن یافت می شود، آلوده کند. در مطالعه سه نفر مبتلا به COVID-19 که دو نفر از آنها درگذشتند، تیم Ruschitzka دریافت که SARS-CoV-2 اندوتلیوم بیمار را آلوده کرده و باعث التهاب و علائم لخته شدن شده است. این مطالعه ی کوچکی در مورد ویروس کرونا در کودکان بود، بنابراین چنین عوارضی لازم است که در ادامه بررسی شود، اما به نظر می رسد که مشکلات مربوط به اندوتلیوم در بیشتر موارد COVID-19 که منجر به بیماری شدید یا کشنده در بزرگسالان می شوند، درگیر این مشکلات هستند.

مارسل لوی، هماتولوژیست بیمارستان کالج دانشگاهی لندن در مورد ویروس کرونا در کودکان می گوید، این تئوری همچنین می تواند توضیح دهد که چرا افراد با شرایطی که اندوتلیوم مانند دیابت و فشار خون بالا را به خطر می اندازد در معرض خطر جدی COVID-19 قرار دارند.

 

مقاله ی علائم ویروس کرونا را مطالعه نمایید.

 

وضعیت کودکان در عدم ابتلا به ویروس کرونا

اندوتلیوم به طور معمول در کودکان در مقایسه با بزرگسالان در شرایط بهتری قرار دارد. پاول مونگل، خون شناس کودکان در پردیس کودک ملبورن می گوید: "اندوتلیوم یک کودک کاملاً در شرایط خوبی قرار دارد و بعد از افزایش سن بدتر می شود."

 

Monagle و دیگران فکر می کنند رگ های خونی کودکان نسبت به بزرگسالان می توانند در مقابل حمله ویروسی مقاومت کنند. حمایت بیشتر از این تئوری مشاهده این است که معدود کودکان مبتلا به COVID-19  به لخته شدن بیش از حد و رگ های آسیب دیده هستند.

 

Monagle در تلاش است تا بفهمد چه اتفاقی می افتد وقتی ویروس وارد سلول های اندوتلیال می شود. او فکر می کند که به احتمال زیاد ارتباط بین سلول ها، پلاکت ها و اجزای پلاسمای درگیر در لخته شدن را مختل می کند و این شکست باعث ایجاد لخته های اضافی می شود.

 

او دو آزمایش را آغاز کرده است تا سعی کند این مکانیسم را بهتر بشناسد و ببیند آیا چیزی در مورد رگ های خونی بچه ها برای محافظت وجود دارد که باعث می شود در پاسخ به عفونت ویروسی احتمال ایجاد لخته های اضافی کمتر شود. در آزمایش اول، تیم وی سعی در ایجاد شرایط درون رگ های خونی کودکان و بزرگسالان در آزمایشگاه می کند. آنها سلولهای اندوتلیال کشت داده شده آلوده به SARS-CoV-2 را گرفته و از سه منبع کودک، بزرگسالان سالم و بزرگسالان مبتلا به بیماری عروقی، آنها را در پلاسما شستشو می دهند. با مقایسه نحوه ارتباط سلول های آلوده با سه نوع مختلف پلاسما، آنها باید بتوانند ببینند که چه چیزی باعث می شود تا سیگنالینگ در رگ ها خراب نشود.

 

Monagle امیدوار است که مطالعه نمونه از کودکان سرنخ هایی راجع به آنچه در بعضی از بزرگسالان اتفاق می افتد سرنخ هایی ارائه دهد. او در مورد ویروس کرونا در کودکان می گوید: "اگر می فهمید که چه اتفاقی برای کودکان می افتد، می توانیم بزرگسالان را ترغیب کنیم تا آنها را کودک تر جلوه دهیم."

 

در آزمایش دوم، این تیم به شناسایی پلاسما از کودکان و بزرگسالان مبتلا به COVID-19، که شامل پروتئین های آزاد شده توسط سلول های اندوتلیال آسیب دیده است، برای شناسایی علائم احتمالی بیماری می پردازند.

 ویروس کرونا در کودکان

 

علائم ویروس کرونا در کودکان

 • دمای بالا
 • سرفه جدید و مداوم، به معنای سرفه زیاد، بیش از یک ساعت یا 3 ساعت بیشتر در 24 ساعت از شبانه روز
 • از بین رفتن یا تغییر حس بوی یا طعم، این بدان معنی است که آنها نمی توانند چیزی را بو کنند و مزه کنند، یا چیزهایی بو و مزه متفاوت از حالت طبیعی دارند را نمی توانند تشخیص دهند.

 

اگر فرزند شما این علائم را دارد چه باید کرد؟

 • در خانه بمانید (انزوا کنید) - خانه خود را ترک نکنید یا کسی برای دیدن شما به منزلتان نیایید. هر کس با شما زندگی می کند، و هرکسی که با شما در ارتباط است باید در خانه بماند.
 • یک تست بگیرید - یک آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید تا در اسرع وقت از وجود ویروس کرونا مطلع شوید.

هرکسی که با او زندگی می کنید و هرکسی که با شما در ارتباط است، در صورت بروز علائم نیز باید آزمایش ویروس کرونا را انجام دهد.

 

اکثر کودکان فقط بیماری خفیف ویروس کرونا را تجربه می کنند.

 

 

مطالعه کودکان اروپایی مبتلا به Covid-19 نشان می دهد که مرگ و میر در آن ها بسیار نادر است.

چهار نفر از 582 کودک مورد مطالعه درگذشتند، که دو نفر از آنها دارای شرایط اساسی بهداشتی بودند.

 علائم ویروس کرونا در کودکان به طور کلی خفیف بود. برخی از افراد مثبت تست شده هیچ علائمی نداشتند، اما در حدود یک در 10 مورد مطالعه نیاز به مراقبت های ویژه داشتند.

پزشکان می گویند که این کار "اطمینان بخش" است، اما باید در مورد روش های درمانی برای این بیماری جدی بیشتر بدانید.

 

چه نتیجه ای پیدا کرد؟

محققان به سرپرستی تیمی در خیابان بزرگ اورموند لندن، 582 کودک از سه روز تا 18 سال زندگی در 25 کشور اروپایی را بررسی کردند. همه آنها مثبت Covid-19 در اوج اولیه بیماری همه گیر در ماه آوریل بودند و به دلیل علائم در یکی از 82 مرکز مراقبت های بهداشتی ویژه مشاهده شده بودند. یک چهارم شرایط بهداشتی اساسی داشتند.

از چهار مرگ در طول مطالعه، هیچ یک در کودکان زیر 10 سال نبود و دو نفر از کسانی که فوت کردند دارای شرایط سلامتی از قبل موجود بودند. بيش از نيمي از كودكان مورد مطالعه در بيمارستان بستری شده اند و 8٪ نياز به مراقبت در مراقبت هاي ويژه دارند.

 

بچه ها چه علائمی داشتند؟

کودکان معمولاً تب، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، ذات الریه و علائم گوارشی داشتند. برخی از کودکان  که اکثر آنها به دلیل تماس نزدیک با یک مورد شناخته شده مورد آزمایش قرار گرفته بودند، به هیچ وجه علائمی نداشتند.

 

پیامدهای آن چیست؟

محققان در مورد ویروس کرونا در کودکان می گویند که میزان مرگ و میر در کودکان به احتمال زیاد "بسیار پایین تر" از آن است که در این مطالعه مشاهده می شود، زیرا افراد مبتلا به علائم خفیف در زمان آزمایش  تشخیص داده نمی شدند.

 با این وجود، داده های بیشتری برای کمک به پزشکان در تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه های درمانی برای کودکانی که بیمار می شوند، لازم است.

 

مراقب علائم استرس یا تغییر رفتار باشید

همه کودکان و نوجوانان به همان روش به استرس پاسخ نمی دهند. برخی از تغییرات متداول مشاهده شده شامل موارد زیر است:

 • نگرانی یا غم بیش از حد
 • عادات ناسالم خوردن
 • عادات خواب ناسالم
 • مشکل با توجه و تمرکز

 

ویروس کرونا برای کودکان چقدر خطرناک است؟

کودکان در معرض خطر ابتلا به بیماری ویروس کرونای  بسیار کمی قرار دارند. بزرگسالان و به ویژه بزرگسالان مسن به مراتب بیشتر بیمار می شوند و از عوارض ویروس می میرند. در سراسر انگلیس، 0.01٪ از مرگ و میر افراد زیر 15 سال ، 1٪ در سنین 15-44 سال و حدود 75٪ بالای 75 سال بوده اند.

طبق یک موسسه خیریه تحقیق، نیمی از کل مبتلایان به ویروس تایید شده که در بخش مراقبت های ویژه در انگلیس، ولز و ایرلند شمالی پذیرفته شده اند، در 15 ماه مه 60 سال داشتند و نیمی از آنها جوان تر بودند. اما اکثریت بالای 50 سال بودند و کمتر از 10 درصد از آنها 40 سال سن داشتند.

 

 

آیا کودکان می توانند ویروس کرونا را به دیگران منتقل کنند؟ 

گروه مشاوره علمی اضطراری دولت (سیج) گفت: "توازن شواهد" نشان می دهد كه كودكان احتمالاً  ابتلا به این بیماری را ندارند و در صورت گرفتن آن، احتمال انتقال آن نیز كمتر است. اما گفته می شود "شواهد غیرقابل نتیجه گیری است".

یک مطالعه با بررسی مواردی که در ابتدای سال در شنژن در چین وجود دارد، نشان می دهد که کودکان به همان اندازه احتمال ابتلا به ویروس را دارند و ترس از اینکه می توانند آن را منتقل کنند بدون آنکه علائمی داشته باشد، بالا می برد. اما تحقیقات انجام شده از آن زمان اطمینان بخش تر شده است.

مطالعات مربوط به خوشه های عفونت در گروه های خانوادگی در سراسر چین - براساس ردیابی تماس - نتیجه گرفته است که احتمالاً هیچ یک از این عفونت ها توسط کودکان انتقال نیافته است.

 

مطالعه ای از خوشه های عفونت در کوه های آلپ فرانسه نشان داد که کودکی که آزمایش ویروس مثبت داشته است، در مدت زمان داشتن علائم، آن را به هیچ یک از بیش از 100 نفری که با آنها تماس گرفته اند ، منتقل نمی کند.

 

مطالعات اجتماعي در ايسلند، كره جنوبي، هلند و ايتاليا نشان داد كه كودكان نسبت به بزرگسالان كمتر به ويروس مبتلا شده اند يا احتمالاً ويروس داشته اند. منطقه ایتالیا  70 درصد از جمعیت خود را مورد آزمایش قرار داده است.

 

بررسی شواهد توسط یک تیم جهانی محققان نتیجه گرفت: "نقش کودکان در انتقال، نامشخص است، اما شواهد مداوم نشانگر احتمال کمتری از ابتلا به عفونت و میزان پایین تر کودکانی که باعث آلودگی به خانوارها می شوند، هستند."

 

یک نظریه که چرا کودکان معمولاً هیچ علامتی ندارند یا خفیف تر هستند این است که ممکن است ریه های آنها حاوی تعداد کمتری از گیرنده هایی است که ویروس کرونا برای عفونت سلول ها استفاده می کند. اما کارشناسان می گویند هنوز هیچ مدرک خوبی برای حمایت از این امر وجود ندارد.

 

COVID-19 چه تاثیری در کودکان دارد؟

کودکان، از جمله کودکان بسیار خردسال، می توانند COVID-19 را توسعه دهند. بسیاری از آنها هیچ علامتی ندارند. بیمارانی که مریض می شوند علائم خفیف تری مانند تب با درجه کم، خستگی و سرفه را تجربه می کنند. برخی از کودکان عوارض شدیدی را تجربه کرده اند، اما این امر کمتر دیده شده است.

عارضه ای که اخیراً در کودکان مشاهده شده است می تواند شدید و خطرناک باشد. به نام سندرم التهابی چند سیستم در کودکان (MIS-C)، می تواند منجر به مشکلات تهدید کننده زندگی با قلب و سایر ارگان های بدن شود. گزارش های اولیه آن را با بیماری کاوازاکی مقایسه می کند، یک بیماری التهابی است که می تواند منجر به مشکلات قلبی شود. اما در حالی که برخی موارد بسیار شبیه کاوازاکی است، برخی دیگر متفاوت بوده اند.

 

علائم MIS-C شامل موارد زیر است:

 • تب بیش از دو روز ادامه دارد
 • جوش زدن
 • التهاب (قرمزی قسمت سفید چشم)
 • درد معده
 • استفراغ یا اسهال
 • غدد لنفاوی بزرگ و متورم در گردن
 • لب های قرمز، ترک خورده
 • زبانی که قرمزتر از حد معمول است و شبیه توت فرنگی است
 • دست و پا متورم
 • تحریک پذیری و یا خواب آلودگی غیرعادی یا ضعف.

بسیاری از شرایط  ویروس کرونا در کودکان می تواند باعث ایجاد این علائم شود. پزشکان تشخیص MIS-C را براساس این علائم ، همراه با معاینه جسمی و آزمایشات پزشکی بررسی التهاب و عملکرد اندام ها انجام می دهند. در صورت بروز علائم کودک، به ویژه اگر تب آنها بیش از چند روز ادامه داشته باشد، با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم بدتر شده یا بهبود نیافت، دوباره تماس بگیرید یا کودک خود را به یک اورژانس ببرید.

 

پزشکان در استفاده از روش های مختلف درمانی برای التهاب و همچنین روش های پشتیبانی از سیستم های ارگان های دارای مشکل موفق شده اند. در حالی که مرگ و میر وجود داشته است، بیشتر کودکانی که به  MIS-C مبتلا شده اند، بهبود یافته اند.

 

 منابع:

 1. علائم ویروس کرونا در کودکان
 2. حفظ سلامتی کودکان در دوران کرونا
 3. MIS-C
 4. BBC

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی