» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » کرونا و گرمی هوا

کرونا و گرمی هوا

 


کرونا و گرمی هوا

 

کرونا و گرمی هوا

هر چه هوا رو به گرمی می رود. دلمان را بیشتر خوش می کنیم که کرونا در دمای بالا ماندگاری کمتری دارد و در گرما از بین میرود. اما اینکه چرا با این وجود هنوز کرونا در میان ما جولان می دهد و میرقصد؟ و اینکه آیا کرونا با گرمای هوا اصلا ارتباطی دارد یا نه؟ این سوالات در زمانی است که هم اکنون ما آمار مبتلایان به کرونا را مانند ایام اولیه ایی که شیوع کرونا اعلام شده بود دریافته ایم و بعضا حتی آمار اعلام شده بیشتر از زمان اولش می باشد.

حالا چرا کرونا با گرم تر شدن هوا تمام نشده است؟ چرا گرمای هوا تاثیری در کم شدن ویروس کرونا نداشته است؟ چرا ترامپ مدام تکرار می کند و می گوید دمای بالا وضعیت انتشار ویروس کرونا را بهبود می بخشد؟

حال دریافته ایم که بیان چینین مسئله ایی آنقدرها هم راحت نیست! و تعمیم هوای گرم به از بین رفتن ویروس کرونا بیهوده است.

پژوهش هایی که در مورد ویروس آنفولانزا انجام شده بود، این نکته را یادآور می نمود که این ویروس فصلی می باشد و با سرد و گرم شدن هوا کاهش و افزایش می یابد.

از بررسی های انجام شده دریافتند که مردم به دلیل اینکه در تابستان در فضاهای بسته و محصور شده کمتر حضور دارند ابتلا به این بیماری کاهش میابد.

هر چند که ویروس کرونا و آنفولانزا شباهت های زیادی با هم دارند و هر دو عامل عفونت های تنفسی و ریوی می شوند اما در مورد ویروس کرونا نمی توان به قطعیت گفت که با گرما ازبین میرود یا نه!

پیرو همین مسئله پژوهشگران و دانشمندان به دنبال ویروس های مشابه دیگری همچون سارس و مرس رفته اند و دریافته اند که ویروس سارس چون در فصل گرما به پایان رسیده است دال بر فصلی بودن این ویروس می باشد در حالیکه بیماری مرس هیچ وقت از بین نرفت و گاهی همچنان افرادی هستند که به مرس دچار می شوند.

در نهایت باز هم نمی توان این دو ویروس را فصلی نامید. از آنجایی که ویروس کرونا شباهت بسیار زیادی از لحاظ ساختاری با این ویروس ها دارد پژوهشگران بر این واقعیت تاکید می کنند که گرما بر از بین رفتن این ویروس تاثیری ندارد.

 

افزایش ویروس کرونا در سرزمین گرم

با شایعاتی که در مورد از بین رفتن ویروس کرونا در فصل گرما از بین میرود، افراد کوشیدند تا جایی که امکان دارد محیط زندگی خود را گرم کنند و یا به مناطق گرمسیری سفر کنند. این مقاله در حالی به نگارش در می آید که استان گرم ایران، خوزستان دچار بیماری همه گیر ویروس کرونا شده است و خط قرمز ابتلا به بیماری را از سر گذرانده است.

متخصص ویروس شناسی این نکته را یادآور کرده است که ویروس های عفونی  حاصل از کرونا در فصل گرما از بین نمیروند اما ماندگاری آن ها در محیط گرم و فصل گرم کمتر می گردد که این قضیه باعث کاهش انتقال ویروس به دیگران می شود.

 

محققان دانشکده پرینستون در مجله ی Science اعلام کرده اند که در فصل گرما تاثیر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا "ناچیز" است.

در این مجله یادآوری شده است که چون بدن افراد هنوز ایمنی لازم را نسبت به این ویروس کسب نکرده است نمی توان عوامل را موثر دانست.

آن ها بر این باور هستند که رطوبت و گرما زمانی می تواند بر کاهش شیوع و ابتلا به ویروس کرونا تاثیرگذار باشد که تمامی افراد نسبت به این ویروس آنتی بادی آن را در بدن خود داشته باشند.

 

 

تاثیر نور خورشید بر کرونا

دکتر جوزف فیر که متخصص بیماری های عفونی و ویروس شناس سرشناسی است به این نکته اشاره نموده است که " نور آفتاب می تواند عاملی در مهار کردن و کاهش ویروس کرونا باشد."

و نیز دکتر فیر افزود: " این مسئله هیچ ارتباطی با گرما ندارد، بلکه عاملی که در از بین بردن ویروس کرونا می تواند تاثیرگذار باشد، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید است که از طریق اشعه ی فرابنفش خورشید که همان نور یو وی می باشد این ویروس غیرفعال می گردد."

اما در نهایت وی متذکر شد که ویروس کرونا، علم ناشناخته ای است و نمی توان به یقین در مورد آن اظهارنظر کرد.

 

 هم اکنون که دمای هوا بیشتر از همیشه است و استفاده از ماسک بسیار طاقت فرسا می باشد، عوامل بیماری های ریوی و کمبود اکسیژن افزایش یافته است. اوژن سیستم جهان با تولید دستگاه های ضدعفونی کننده و گرداننده هوا امید دارد که سهم کوچکی از کاهش شیوع کرونا را حل کند.

برای اطلاعات در مورد این دستگاه ها می توانید از کارشناسی رایگان و تخصصی همکارانمان بهرمند شوید.

 

 

 

 

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی