» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » دستگاه ازون ساز چیست؟

دستگاه ازون ساز چیست؟

دستگاه ازون ساز چیست؟

دستگاه های ازون به عنوان روشی مؤثر برای تمیز کردن آلودگی هوا و بوها معرفی می شوند. و امروزه جمله ی " ضد عفونی کردن با ازون" را زیاد می شنویم. می خواهیم در این مقاله به مواردی همچون: گاز ازون چیست؟ کاربرد ازون چیست؟ و در نهایت دستگاه ازون ساز چیست و چگونه کار می کند؟ بپردازیم.

 

ازون چیست؟

همانطور که می دانید ازون یک گاز است. مولکول های ازون سه اتم اکسیژن (O3) دارند، برخلاف اکسیژن موجود در هوا که به کره زمین حیات می بخشد (O2)، ازون قدرتمند است زیرا اتم اکسیژن اضافی که دارد می تواند به راحتی فرار کرده و به سایر مواد متصل شود. این کیفیت بسیار واکنش پذیر می تواند ترکیب شیمیایی برخی از مواد موجود در هوا را تغییر داده و در صورت تنفس، سلول های ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

با شنیدن اصطلاح ازون ممکن است به لایه ازون فکر کنید که تمام زندگی ما را از اشعه UV خطرناک خورشید محافظت می کند. این ازون "خوب" است که در استراتوسفر وجود دارد. اما ازون در سطح زمین "بد" است زیرا برای سلامتی خطرناک است و توسط EPA به عنوان یک آلاینده هوا طبقه بندی می شود. ازون در سطح زمین با اثر متقابل نور خورشید با مواد شیمیایی خاصی که به محیط زیست منتقل می شوند، از جمله تولید گازهای گلخانه ای وسایل نقلیه و گیاهان صنعتی در طبیعت ایجاد می شود. همچنین در هنگام برخورد صاعقه ایجاد می شود، به همین دلیل ممکن است بعد از طوفان بوی ازون را استشمام کنید. ازون، چه خالص و چه مخلوط با سایر مواد شیمیایی، می تواند برای سلامتی مضر باشد.

 

 مطالعه نمایید: گاز ازون چیست؟

 

آیا ازون برای شما مضر است؟

از اوایل قرن بیستم، متخصصان بهداشت در مورد خطرات ازون هشدار داده اند. درست همانطور که با مواد خارج از بدن واکنش نشان می دهد، می تواند با بافت زنده موجود در بدن شما واکنش نشان دهد. این بدان معنی است که ازون می تواند باعث ایجاد انواع مشکلات سلامتی مانند سرفه و التهاب سیستم های تنفسی شود. همچنین می تواند عملکرد ریه را کاهش داده و به بافت ریه آسیب برساند. گروه های خاصی مانند کودکان، افراد مبتلا به آسم و افراد مسن به ویژه آسیب پذیر هستند.

 

شاید از قانون هوای پاک شنیده باشید. طبق این قانون فدرال، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) برای محافظت از سلامت عمومی، معیارهایی را برای کیفیت هوا در فضای باز تعیین می کند. شش آلاینده هوا وجود دارد که آژانس استاندارد هایی را برای آنها تعیین کرده است و ازون یکی از آنهاست.

از این رو، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مستلزم این است که دستگاه های پزشکی داخلی فقط بتوانند حداکثر 50 ppb (قطعات در هر میلیارد) ازون تولید کنند. انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) توصیه می کند که سطح ازون داخلی نباید از 100 ppb باشد.

 

دستگاه ازون ساز چیست؟

دستگاه ازون ساز، که از آن به عنوان ژنراتور ازون نیز یاد می شود، دستگاه هایی برای تولید ازون هستند که گاز ازون تولید می کنند. هنگامی که به عنوان دستگاه تصفیه هوا برای استفاده در فضاهای اشغالی داخلی، مثل منازل، ادارت و سازمان ها فروخته می شوند، در بازار ایمن و موثر هستند.

شاید در مورد یونیزرها شنیده باشید. آنها قبلاً کاملاً محبوب بودند و اغلب در خانه ها برای تمیز کردن هوا و از بین بردن بو استفاده می شدند. با این حال، در بهار سال 2005 ، مجله Consumer Reports ، واحدها را در معرض آسیب قرار داد. مشخص شد كه چندین دستگاه از این طریق می توانند سطح مضر ازون تولید كنند. اگرچه ازون یک محصول جانبی از این یونیزه کننده ها است و تمایل به تولید در سطح پایین تر از ژنراتور ازون دارد، دولت فدرال فرآیند تنظیم سخت تری را برای هر دستگاه تصفیه هوا که ازون تولید می کند، خواه عمدی و هم به عنوان فرعی به وجود آورد.

 

دستگاه های ازون ساز با جدا کردن مولکول های اکسیژن (O2) در اتم های واحد، ازون تولید می کنند و سپس به سایر مولکول های اکسیژن موجود در هوا متصل می شوند تا ازون (O3) تشکیل شود. براساس اعلام انجمن بین المللی مشاوران هوایی داخلی (InterNACHI)، آنها این کار را از دو طریق انجام می دهند.

 

دستگاه ازون ساز با:

تخلیه تاج خاموش: این دستگاه ها با تقسیم مولکول های معمولی اکسیژن موجود در هوا به اتم های منفرد از تخلیه الکتریکی برای تولید ازون استفاده می کنند. سپس این اتم ها به دیگر مولکول های O2 موجود در هوا وصل می شوند تا ازن (O3) تشکیل شوند.

تخلیه تاج، تخلیه الکتریکی است که در اثر یونیزه شدن مایعات مانند هوای اطراف یک هادی با ولتاژ بالا ایجاد می شود. این منطقه محلی را نشان می دهد که در آن هوا (یا مایعات دیگر) دچار شکستگی الکتریکی شده و رسانا شده است و به این ترتیب شارژ می شود که بطور مداوم هادی را درون هوا نشت کند. تاج در مکانهایی اتفاق می افتد که قدرت میدان الکتریکی (شیب بالقوه) اطراف یک هادی از مقاومت دی الکتریک هوا بیشتر است. غالباً به عنوان درخشش مایل به آبی در مجاورت هوای فلزهای اشاره شده با ولتاژ زیاد دیده می شود و با همان خاصیت لامپ تخلیه گاز ، نور را منتشر می کند.

 

پرتوهای فرابنفش: این روند تولید ازون شبیه به نحوه تقسیم اشعه ماوراء بنفش خورشید O2برای تشکیل اتم های اکسیژن مجزا است. به گفته InterNACHI ، این فرآیند نسبت به تخلیه تاج کارایی کمتری دارد.

 

چرا از دستگاه ازون ساز برای تصفیه هوا استفاده می شود؟

اگر ازون بسیار خطرناک است، پس چرا افراد از آن برای تصفیه هوا در داخل خانه استفاده می کند؟ همانطور که در بالا گفته شد، ازون بسیار واکنش پذیر است و می تواند ترکیبات شیمیایی برخی از مواد موجود در هوا را تغییر دهد. این اصل اساس ادعاهای تولید کنندگان را تشکیل می دهد.

شرکت هایی که تولید کننده ایی که دستگاه ازون می فروشند ممکن است با استفاده از عباراتی مانند "اکسیژن فعال" یا "هوای خالص" ، ازون یک نوع سالم اکسیژن است،  را زیاد تکرار کنند در حالی که ازون در واقع یک گاز سمی است که همان هوا نیست که تولید کنندگان ادعا می کنند. دستگاه های تولید ازون اغلب به عنوان آلاینده هایی که بو ایجاد می کنند، عرضه می شوند. در نهایت، آن ها برای از بین بردن ترکیبات آلی از هوا استفاده می شوند که با توجه به خطر آن برای سلامتی، استفاده از مولد ازون عاقلانه خواهد بود تنها در صورتی که به صورت صحیح از آن استفاده شود.

 

 

 

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی