» منوی هدر » مقالات » نگهداری اسناد

تعریف بایگانی

بایگانی یه مفهوم حفظ، محافظت و مراقبت از اسناد و مدارک است و خلاصه تعاریف زیر را شامل می شود:

اطلاعات بیشتر...

کارتابل

دفتری است که برای ترتیب مکاتبات استفاده می شود. در حقیقت، تمام مکاتبات که توسط مدیر دیده می شود، در ترتیب اولویت در نظم قرار می گیرد و به مدیر ارائه می شود.

اطلاعات بیشتر...

کتابخانه

هنگامی که خط اختراع شد و توانست دانش و اسطوره های مذهبی خود را ثبت کند، لازم بود که آنها را به دو دلیل ذخیره کند تا زمان و امکان بازیابی دوباره حفظ شود و این آغاز تاریخ ساختمان بود کتابخانه. با تغییرات اجتماعی و فرهنگی و پیشرفت تکنولوژی، به ویژه اختراع صنعت چاپ، و تبدیل منابع کتابخانه (از گلیین به پاپیروس، پریسمن و کاغذ، و در زمان ما انواع منابع تصویری و صوتی و جمع و جور دیسک ها)، ساختمان کتابخانه ها به طور چشمگیری تغییر کرده است.

اطلاعات بیشتر...

شناسايي اسناد خطي

هر نسخه دارای ویژگی های دوره تولید آن است. دانستن این ویژگی ها می تواند تقریبی باشد که چگونه نسخه های هر دوره از دوره های مجاز شناخته شده است. هر مقاله دارای اجزای خاصی است که برای دوره تاریخی خاص آن است. در دوران معاصر، برای شناسایی دو روش استفاده می شود: روش شیمیایی و روش سنتی.

اطلاعات بیشتر...

حفاظت و نگهداری از اسناد خطی

اسناد خطی، به عنوان یک کتاب قدیمی یا بی نظیر، کتاب نفیس در کتابخانه ها و در مجموعه های جداگانه نگهداری می شود. در روزهای گذشته، در گنجینه های کتابخانه های سلطنتی نگهداری شد یا به افراد خاص داده شد. به عنوان مثال، نسخه اصلی اوستا در کتابخانه تخت جمشید نگهداری شد.

اطلاعات بیشتر...

شکل های اسناد خطی

اشکال مهم اسناد خطی عبارتند از:طومار، بیاض، مرقع و کتاب.

اطلاعات بیشتر...

اسناد خطی

اسناد خطی گاهی اوقات به عنوان کتاب های قدیمی که به صورت دست نوشته و چاپ نشده اند نامیده می شوند.

اطلاعات بیشتر...

چاپ الکترونیکی

یک نوع ازچاپ که در آن اطلاعات الکترونیکی تولید و توزیع شده با استفاده از تکنولوژی الکترونیکی است.

اطلاعات بیشتر...

چاپ رومیزی

پس از ورود کامپیوتر، صنعت چاپ محبوب شد. در این نوع انتشار، بسیاری از فرآیندهای انتشار عمومی مانند تایپوگرافی، طرح بندی، طراحی و چاپ با استفاده از رایانه و دستگاه های جانبی آن مانند صفحه نمایش، چاپگر، اسکنر و همچنین نرم افزار چاپی و گرافیکی انجام می شود.

اطلاعات بیشتر...

مراکز آرشیو در ایران

مراکز آرشیو در ایران عبارتند از: وزارت امور خارجه وزارت امور خارجه، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مرکز اسناد و مدارک جمهوری اسلامی ایران، سازمان اسناد ملی ایران،موسسه تحقیقات و مطالعات فرهنگی و آرشیو سازمان میراث فرهنگی می باشند.

اطلاعات بیشتر...

مهمترین آرشیوهای دنیا

برخي آرشيوهاي مهم كشورهاي مختلف عبارتند از: بایگانی فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی.

اطلاعات بیشتر...

اصول آرشیو

مواد آرشیو به موادی گفته می شود که در توصیف کتاب ها و جزوه ها متناسب نیستند و استفاده از برخی از آنها نیازمند تجهیزات خاص مانند مواد بصری و شنوایی و مواد ارزش تاریخی است. برخی از مواد آرشیو شامل: استاندارد، اسلاید، اطلس، تصاویر پس زمینه، بروشورها، پوستر، تقویم، تمبر، صفحه، یادداشت، طراحی، عکس، گزارش، فیلم، میکرو قالب، نقشه، نوار، صفحه فشرده، فرمان، نامه، مهر،اجاره نامه.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو چیست؟

آرشیو از کلمه یونانی به صورت یک دفتر یا دفتر اداری مشتق شده است و به زبان فارسی به معنی آرشیو یا مکان اسناد، مقالات، تصاویر، فایل ها، صفحات موسیقی و غیره است. فلش شامل آرشیو، پوشه ها و عوامل نگهداری می شود. آرشیو در ایران، بایگانی، بایگانی، مرکز اسناد، مرکز اسناد و مدارک و اسناد و مدارک به جای یا با هم ترجمه شده است .

اطلاعات بیشتر...

نگهداری اسناد در ایران

نگهداری اسناد در ایران به مدت طولانی متداول بوده است، همانطور که در برخی از موارد تورات از وجود خزانه پادشاه ایران، که در آن اسناد نگهداری می شود، ذکر شده است. در کتاب عزرا، از زبان یهودیان، به داریوش گفته می شود: "اگر پادشاه به پادشاهی بابل خوشحال باشد، یا این که یا نه، فرمان پادشاه کورش صادر شد ..." و همچنین در همان کتاب می نویسد: "سپس پادشاه داریوش دستور داد تا کتابخانه بابل را پیدا کند، جایی که گنجینه ها در آن منطقه بود، در کاخ امام، در استان مادی، یک اسکرول پیدا شد و یک یادداشت در بر روی این موضوع نوشته شده است. "

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه آرشیو

"مدیریت اسناد" یک روند طولانی و بلند است. وظیفه مدیریت اسناد قرن هاست. از دوره ای که انسان ها توانایی نوشتن و حفظ اطلاعات در تعاملات خود را دارند، می توان گفت که مدیریت اسناد و آرشیو اسناد جایگاه خود را در میان زندگی انسانی پیدا می کند.

اطلاعات بیشتر...

محل مناسب بايگاني

اتاق آرشیو مهمترین بخش ساختمان اختصاص داده شده برای نگهداری سوابق است. با توجه به وزن سنگین فایل ها، مناسب ترین مکان برای استقرار آرشیو ها، طبقه پایین ساختمان است.

اطلاعات بیشتر...

حفاظت و نگهداری از اسناد

عوامل مختلف مانند خشکی و رطوبت و درجه حرارت بالا، هوا، حشرات و جوندگان آلوده، بلایای طبیعی، انواع قارچ ها و نادیده گرفتن کارکنان بایگانی باعث تخریب و استفاده غیرمستقیم اسناد در آرشیو ها و آرشیوها می شود.

اطلاعات بیشتر...

ارزشیابی اسناد

اسناد و مدارک و اسنادی که توسط سازمان های دولتی و دولتی در اجرای وظایف آنها ایجاد شده یا دریافت می شوند، به همان اندازه ارزشمند نیستند. دلیل دوام یک سند، وجود یا عدم وجود یکی از ارزش های سیاسی، فرهنگی، اداری، حقوقی، اجتماعی، تاریخی، علمی و فنی است. هدف ارزیابی شناسایی اوراق بهادار است که ارزش نگهداری دائمی در بایگانی دارد و لازم است که جدا از مقالاتی که بلافاصله پس از اتمام یا از بین بردن تمام ارزش هایشان حذف می شوند. ارزیابی اسناد اولین بار مطرح شد که موضوع حفظ یا حذف اسناد قبل از انقلاب فرانسه مطرح شد.

اطلاعات بیشتر...

اسناد دیجیتالی جایگزین اسناد کاغذی

اسناد کاغذی، اسناد آرشیو، مدیریت اسناد دیجیتال و سیستم بایگانی، تبدیل اسناد کاغذی به دیجیتال اگر هیچ یک از ما به مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست علاقه مند نباشند، زندگی بی کاغذ بدون هیچگونه مزایایی برای ما و محیط اطراف ما دارد. حداقل می توانید هزینه خرید کاغذ را کاهش دهید.

اطلاعات بیشتر...

کتابخانه دیجیتالی

کتابخانه های دیجیتالی از دهه 1990 به شکل مطالعات نظری و کاربردی رشد کرده است. در طی این دهه، ایالات متحده، انگلیس و اتحادیه اروپا اعتبارات عمومی زیادی را برای طراحی و ایجاد کتابخانه های دیجیتالی اختصاص داده اند؛ با برگزاری کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی و انتشار برخی عناوین خاص از کتابخانه های مهم و مجلات اطلاعاتی، جنبه های مختلف کتابخانه های دیجیتالی مورد بررسی قرار گرفت.

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  1  2  3  4  بعدی  آخرین