مقالات نگهداری کالا

اصول ایمنی کار با پالت در انبارها

اصول ایمنی کار با پالت در انبارها

 

اصول ایمنی کار با پالت در انبارها

 

به دلیل وزن بالایی که هر پالت تحمل می کند، ارتفاع ذخیره سازی آن و همچنین طبیعت غیرقابل پیش بینی محیط های انبار، رعایت ایمنی بخش مهمی در استفاده از پالت ها در قفسه بندی انبارها می باشد. چند قانون اساسی وجود دارد که دارندگان قفسه پالت باید آن اصول را رعایت کنند تا اطمینان حاصل شود که آن ها محیط قفسه انبار پالت راک را برای پرسنل و محصول به طور یکسان امن حفظ می کنند. پالت ها یکی از اساسی ترین و مهمترین ابزار در زنجیره تأمین جهانی هستند. در صورت عدم دقت نیز می توانند خطرناک باشند. پالت های مورد استفاده در عملیات زنجیره تأمین می توانند منجر به صدماتی مانند زخمی شدن، ضربه خوردن به مچ پا، انگشتان شکسته یا بدتر شوند. اگر برای هدفی غیرقابل تأیید استفاده شود، نتیجه می تواند غم انگیز باشد.

 

نکته: درباره انتخاب مناسب جهت قفسه بندی انبار خود بیشتر بدانید.

پالت چیست؟

پالت یک سکوی افقی است که به طور معمول به یک روبنا و یک عرشه پایین چسبیده است. این امکان را می دهد که توسط تجهیزات انتقال مواد مانند بالابرها و نقاله ها و همچنین در سیستم های ذخیره سازی مناسب و وسایل نقلیه حمل و نقل برداشته و جابجا شود. پالت پایه ای برای مونتاژ، ذخیره سازی، جابجایی و حمل مواد و محصولات را فراهم می کند. علاوه بر این، یک پالت از محصول موجود در آن محافظت می کند.

مقاله پالت چیست را برای آشنایی بیشتر با انواع پالت ها مطالعه نمایید.

همچنین درباره تفاوت قفسه پالت راک و  قفسه پالت راک اتوماتیک  شرکت اوژن بیشتر بدانید.

 

انواع ماده مورد استفاده در ساخت پالت

پالت با مواد متفاوتی ساخته می شود که پالت چوبی متدوال ترین آن ها می باشد و همچنین و مواد دیگری در ساخت پالت مورد استفاده قرار می گیرند که شامل پالت با پلاستیک، کاغذ، کامپوزیت چوب و پالت فلزی می باشند.

پالت های چوبی ترکیبی عالی از وزن، سفتی، دوام و هزینه را ارائه می دهند. همچنین، یک زیرساخت گسترده بازیافت پالت وجود دارد که به ارتقاء بهسازی و استفاده مجدد از پالت های چوبی کمک می کند. اندازه پالت های سفارشی را می توان به راحتی از اجزای چوب ساخت.

پالت های پلاستیکی به طور معمول نسبت به پالت های چوبی برای مصارف قابل مقایسه گران تر هستند، اما از نظر ویژگی هایی مانند دوام شدید، دقت در ساخت و سهولت بهداشتی بسیار ارزشمند هستند. سایر ملاحظات خرید مهم شامل وزن پالت و ملاحظات مربوط به پالت های صادراتی مانند رعایت ISPM-15 یا معافیت حمل و نقل بین المللی است.

پلاستیک دومین ماده متداول است که برای پالت استفاده می شود. پالت های پلاستیکی را می توان از طراحی بادوام، با کارایی بالا یا سبک و ارزان قیمت، مناسب برای صادرات ساخت. پالت های غیر الوار از الزامات ISPM 15 معاف هستند. به همین ترتیب ، آنها به طور فزاینده ای برای صادرات رایج شده اند.

 

اصول ایمنی کار با پالت در انبارها

 

اصول ایمنی کار با پالت در انبارها

ایمنی پالت می تواند مربوط به پالت های دارای بار یا کار با پالت های خالی باشد. جابجایی پالت های کامل با لیفتراک، ملاحظات ایمنی دیگری (و گواهینامه های کارمندان) را نیز شامل می شود که باید با احتیاط و مطابق با استانداردهای مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای در قفسه بندی پالت راک رفتار کرد.

 

درباره تفاوت ایزی راک  و ایزی راک ریلی  شرکت اوژن بیشتر بدانید.

 

14 نکته برای ایمنی پالت

1- هرگز از پالت ها به عنوان بالابر استفاده نکنید.

 

برای این منظور فقط از سکوهای بالابر تأیید شده و مهندسی شده پس از دریافت آموزش و امضای آموزش لازم استفاده کنید. هرگز نباید از پالت به عنوان بالابر استفاده شود. ممکن است پالت ها برای نگه داشتن 2800 پوند یا بیشتر طراحی شوند، اما این برای بارهایی است که به طور یکنواخت توزیع می شوند نه برای بارهای بسیار موضعی و در اندازه پای یک کارگر.

 

2- هرگز از انتهای پالت های خالی نکشید.

 

پالت های خالی که روی پای خود ایستاده اند، ناپایدار هستند و در صورت فرود آمدن به پا یا مچ پا آسیب وارد می کنند.

 

3- هنگام استفاده از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید.

 

در هنگام جابجایی پالت، استفاده از دستکش، کفش ایمنی برای جلوگیری از آسیب دیدگی در صورت ریزش پالت بر روی پا استفاده می شود. در صورت ریزش پالت یا قرار دادن پالت بر روی زمین، برای جلوگیری از سر و صدا نسبت به محافظت شنوایی محتاطانه عمل کنید.

 

درباره تفاوت  پانل راک و پانل راک ریلی  و  پانل راک ریلی اتوماتیک شرکت اوژن بیشتر بدانید.

4- از پالت آسیب دیده یا کم تحرک استفاده نکنید.

 

اگر پالت ها آسیب دیده اند برای کار مناسب نیستند یا اگر مطمئن نیستید که آسیب دیده اند، باید آنها را از محل کار جدا کنید. پالت های آسیب دیده یا عادی را برای ترمیم یا بازیافت کنار بگذارید. در صورت استفاده از پالت های آسیب دیده به خصوص در یک قفسه بلند با یک بار سنگین می تواند یک خطر جدی باشد.

 

5- همیشه بقایای پالت را تمیز کنید.

تخته های پالت شکسته می توانند خطرات ناشی از لغزش، سقوط و همچنین عدم ثبات در تجهیزات انتقال مواد را ایجاد کنند. ضایعات همچنین می تواند باعث آسیب به چرخ های تجهیزات انتقال مواد شود.

 

مقاله نکات ایمنی در انبارها را مطالعه نمایید.

 

6- اگر روی پالت ایستاده اید، احتیاط کنید.

 

اگر یک تخته عرشه شکسته شود یا اگر پای کارگر بین تخته های عرشه گرفتار شود ممکن است یک کارگر که روی پالت ایستاده است آسیب ببیند. بسته به نوع طراحی، طراحی برخی از پالت ها ممکن است به شکلی باشد که پایه داخلی نداشته باشند.

 

7- برای دستیابی به پشت یک پالت از یک قلاب استفاده کنید.

یکی از راه های عدم استفاده از پله برقی، استفاده از قلاب وانت برای رسیدن به محصول در قسمت پشت پالت و جلو کشیدن آن به جلو است. این مانع از عدم تعادل وزنی پالت به یک طرف می شود.

 

 

8- هنگام قدم زدن بین پالت ها، مراقب باشید.

هنگامی که پالت ها در قفسه های انباری کنار هم قرار گرفته اند، کارگران ممکن است برای دسترسی به محصولات در پشت پالت، بین پالت یا پالت ها قدم بگذارند. آسیب دیدگی مچ پا یا زانو ممکن است در صورت از دست دادن تعادل بین پالت، کارگر را از بین ببرد.

 

9- ریسک پالت دستی را کنترل کنید.

پالت ها می توانند از نظر وزن بسیار متغیر باشند، از 30 پوند به 70 پوند یا بیشتر (به طور متوسط). پالت های سبک وزن ممکن است فرصتی برای برخی برنامه ها باشد و حمل آن برای یک کارگر راحت می باشد. با این حال، پالت های سنگین تر معمول هستند. کارگران باید برای بلند کردن این موارد با یکدیگر همکاری کنند، مگر اینکه راه حل های مکانیزه مانند استفاده از لیفتراک موجود باشد.

 

10- ارتفاع پالت های جمع شده را کنترل کنید.

 

اگر کارگران پالت ها را به صورت دستی انباشته می کنند، حداکثر ارتفاع پشته را تا بیش از 4 پا نکشید تا آسان تر کار با پالت را انجام دهید.

 

11- اطمینان حاصل کنید که پالت آزادانه جدا می شود.

هنگامی که به صورت دستی پالت چوبی را از روی پشته حرکت می دهید، ایده خوبی است که با زدن به نوک پالت، به راحتی آزاد بکشید تا اطمینان حاصل شود که پالت روی نوک بیرون زده در زیر چسبانده نشده است. با این وجود بهتر است از یک همکار بخواهید در حمل پالت به شما کمک کند.

 

12- از تجهیزات مکانیزه در صورت وجود استفاده کنید.

لیفتراک و دستگاه پخش خودکار پالت قطعات قدرتمندی از تجهیزات هستند که برای سهولت در وزن پشته های پالت طراحی شده اند. هر وقت ممکن است از این موارد استفاده کنید تا از خطر آسیب دیدن جلوگیری کنید.

 

13- دوستان خود را نزدیک نگه دارید و پالت خود را نزدیک تر کنید.

هنگام بلند کردن پالت، آن را به صورت عمودی و در نزدیکی تنه نگه دارید تا یک مرکز تعادل نزدیک حفظ شود. نگه داشتن پالت به وسیله خودتان نوعی زوال سلامتی یا حداقل کمردرد را به همراه دارد.

 

14- با مراقبت وارد پالت ها شوید

هنگام ورود به پالت های کالا با جک پاور، مراقب باشید با وارد کردن نیرو از ثبات بار اطمینان حاصل کنید. آگاه باشید که هنگام ورود ممکن است پالت را به جلو بکشید، به طور بالقوه به کارگر دیگری که ممکن است در زیر بار شما مبهم باشد آسیب برساند. استفاده از یک هشدار دهنده برخی از امکانات قبل از ورود به واحد بار کالایی را که به سایر کارگران هشدار میدهد را دار می باشد.

اوژن ، کیمیاگر فضا در دنیای بایگانی اسناد و انبار کالا

 

منبع: www.ozhanco.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *