مقالات نگهداری کالا

اهداف و مزایای سیستم نرم افزاری انبار | اوژن

سیستم نرم افزاری مدیریت انبار

سیستم نرم افزاری انبار

اهداف و مزایای سیستم انبار

ایجاد یک سیستم صحیح انبارداری در انبار سازمان ها موجب سودآوری موسسه بوده و مزایایی را برای سازمان به دنبال دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

دریافت و نگهداری درست کالاها
جلوگیری از خریدهای تکراری و یا بیش از اندازه کالا
تسریع در انجام امور سازمان و جلوگیری از وقفه در تولید
خرید به اندازه و به موقع کالا و صرفه جویی در هزینه ها ی خرید و انبارداری
شناسایی کالاهای موجودی در انبار به گونه ای آسان تر و دسترسی راحت تر به کالاها، بخصوص در موسسات با حجم موجودی های زیاد و متنوع
در دسترس بودن اطلاعات موردنیاز تصمیم گیرندگان در هر زمان که نیاز باشد.
کاهش اتلاف و ضایعات کالاها
کاهش سوء استفاده های احتمالی در انبارها
کاهش رکود سرمایه ناشی از نگهداری بیش از حد کالاهای کم گردش در انبار

نکته: درباره انتخاب قفسه انبار مناسب جهت  قفسه بندی انبار خود بیشتر بدانید.

10 مزیت نرم افزاری سیستم مدیریت انبار
یکی از خطرناک ترین پیامدهای مدیریت ضعیف انبار، صدمه به محل کار است. به گفته وزارت کار ایالات متحده، در سال 2017 به ازای هر 100 کارمند تمام وقت، بیش از پنج مورد جراحت ناشی از کار وجود داشته است. مدیران انبارها علاوه بر ایمنی نیروی کار، باید روندهای روزانه موجودی، حمل و نقل، مرجوعی را نیز زیر نظر داشته باشند.

برای ایجاد تعادل بین ایمنی، کارایی و سودآوری، بسیاری از مشاغل به نرم افزار WMS روی آورده اند. با اتوماسیون انواع فرآیندها، مزایای سیستم مدیریت انبار به کاهش خطای انسانی منجر می شود که می تواند خطراتی ایجاد کند، کارایی و بهره وری را به حداکثر برساند و به طور کلی بر تجارت تأثیر مثبت بگذارد.

همچنین با افتخار در خدمت شما هستیم تا عمیق‌تر با قفسه ایزی راک اوژن آشنا شوید. قفسه اوژن با دقت و با کیفیت بالا ساخته شده است تا نیازهای انبار شما را برآورده کند. این قفسه ها از جنس محکم و مقاوم، برای استفاده مدت زمان طولانی طراحی شده است. با ما همراه باشید و آسودگی و اطمینان را در فرآیند بایگانی تجربه کنید. مشتاقانه منتظر تماس شما هستیم تا به شما در ارائه مشاوره رایگان کمک کنیم.
تلفن تماس: 88309044-021

بسته به نیازها، صنعت، اندازه انبار و نوع قفسه بندی انبار شما، مزایای WMS ممکن است کمی بین شرکت ها متفاوت باشد. با این وجود، این ها ده مزیت برتر سیستم های مدیریت انبار هستند:

1. کاهش هزینه های عملیاتی

WMS با طراحی خوب، هزینه های عملیاتی را به طرق مختلف کاهش می دهد. این نوع سیستم موثرترین استفاده از نیروی کار و فضا را تعیین می کند که باعث کاهش ضایعات می شود. نرم افزار WMS می تواند به شما در تعیین محل نگهداری مواد، محصولات و تجهیزات برای بهینه سازی جریان انبار کمک کند. برخی از سیستم های پیشرفته دارای شبیه سازهای طبقه انبار هستند که به کاربران این امکان را می دهد تا نقشه های بالقوه طبقه را در داخل سیستم ایجاد کنند. این شبیه سازها به شما امکان می دهند پالت، قفسه و سایر تجهیزات مورد نیاز خود را در انبار خود قرار دهید.

بخشی از موارد استفاده از سیستم های مدیریت انبار، پشتیبانی مشترک از هر دو اصل FIFO و LIFO است و دست مدیران انبار را در مورد نحوه تمایل به مدیریت انبار خود باز می گذارد. FIFO اطمینان می دهد که موارد منقضی شده و فسادپذیر ابتدا انتخاب می شوند. با این حال ، LIFO اجازه می دهد تا قفسه ها در مقابل دیوارها برای فضای بیشتر قرار گیرند. این تطبیق پذیری به کاربران اجازه می دهد تا انبار خود را طوری پیکربندی کنند که در حداکثر کارایی کار کند و در هر کجا که ممکن است در وقت و زمان خود صرفه جویی کند.

سیسنم نرمافزاری انبار

2. مشاهده موجودی پیشرفته

نمایش موجودی یکی از مهمترین اجزای سیستم های مدیریت انبار است. نرم افزار WMS داده های زمان واقعی موجودی شما را از طریق بارکد، شماره سریال و برچسب گذاری RFID ارائه می دهد. همه این روش ها کاربران را قادر می سازد تا هر موردی را هنگام ورود به انبار، تمام حرکات آن در طبقه انبار و همچنین حرکت آن در حین حمل و نقل از یک مکان به مکان دیگر ثبت کنند.
این نوع دید برای ایجاد پیش بینی های تقاضا ضروری است، که بینش هایی را ارائه می دهد که کدام محصولات در زمان های خاصی از سال بیشتر مورد استقبال مشتریان قرار می گیرد. این پیش بینی ها به رهبری در تصمیم گیری در مورد محصولاتی که سرمایه گذاری می کنند و کدام محصولات ممکن است جایگاه خود را در بازار از دست بدهند، کمک می کند. افزایش قابلیت ردیابی موجودی شما به عنوان یکی از مزایای WMS مرتبط نیز در صورت فراخوانی بسیار مفید است. شماره سریال قرار داده شده بر روی محصول نهایی، کاربران را قادر می سازد تا کالا را با شناسه اصلی خود ردیابی کرده و سپس تعیین می کنند که آیا این محصول بخشی از دسته معیوب است یا خیر. قابلیت ردیابی این اطمینان را به شما می دهد که فقط باید کالاهای آسیب دیده را به یاد آورید، نه همه کالاهایی که گمان می کنید آسیب دیده شده اند.

سیستم نرم افزاری مدیریت انبار

3. موجودی به موقع کالا (just-in-time)

مزیت دیگر سیستم مدیریت انبار Just-in-time) JIT) است که به شیوه مدیریت موجودی اشاره دارد که در آن سطوح موجودی پایین می ماند و محصول به سرعت در انبار به چرخش در می آید. به جای نگه داشتن موجودی برای مدت زمان طولانی، انبار شما آن را “به موقع” برای پر کردن سفارش دریافت می کند. در حالی که این فرآیند می تواند بسیار پیچیده باشد، دستیابی به موجودی متوازن و به موقع با برنامه مدیریت انبار مناسب، بسیار مفید است.

اولین ابزار مورد نیاز برای حفظ یک سیستم به موقع ، پیش بینی دقیق تقاضا است. WMS پیش بینی هایی را ارائه می دهد که برای ایجاد سطوح بهینه موجودی برای برآوردن تقاضا بدون دست کم گرفتن یا تجاوز از آن استفاده می شود. این به میزان قابل توجهی سهام ایمنی و هزینه های حمل مربوطه را کاهش می دهد. اگر از مواد شما در تولید استفاده می شود، انبار به موقع نیز می تواند ضایعات مربوط به اقلام فاسدشدنی را کاهش دهد.

4. بهبود مستمر

یکی از مهمترین مزایای سیستم مدیریت انبار، به روز رسانی مداوم آن است. فروشندگان نرم افزار مدیریت انبار معمولاً ویژگی های جدیدی را به منظور نشان دادن بهترین شیوه های فعلی صنعت معرفی می کنند. این امر باعث می شود تا سازمان ها بتوانند در جریان آخرین تحولات قرار بگیرند و به آنها اجازه می دهد تا بر اساس این نوآوری ها به طور مستمر فرآیندهای خود را بهبود بخشند.

با WMS ابری، بهبود مستمر حتی ساده تر هم است. به روزرسانی ها و ویژگی های جدید را می توان به صورت خودکار به سیستم اضافه کرد و نیاز به کارکنان فناوری اطلاعات داخلی را کاهش داد. اما مشاغلی که از سیستم پیش فرض استفاده می کنند، بسته به شرایط قرارداد، ممکن است از فروشندگان خود به روزرسانی های منظم دریافت کنند یا نکنند. این یک مثال دیگر است که چرا بسیاری از خریداران به سمت ابری حرکت می کنند.

5. افزایش امنیت

اکثر برنامه های مدیریت انبار مستلزم آن است که کارکنان هنگام ورود به معاملات از حساب های کاربری فردی استفاده کنند. این امر یک مسیر حسابرسی ایجاد می کند که کارکنان خاص را به معاملات خاص متصل می کند که باعث افزایش پاسخگویی و کاهش خطر سرقت و سایر مسائل می شود. همچنین به کارفرمایان اجازه می دهد تا فرصت های آموزشی جدید و راه های دیگر برای بهبود عملکرد کارکنان را شناسایی کنند.

علاوه بر این، سطوح دسترسی مبتنی بر کاربر از دسترسی غیرمجاز به گزارش ها و تجزیه و تحلیل های خاص جلوگیری می کند. این فقط به هر کاربر اجازه می دهد تا اطلاعات لازم را برای کار خود ببیند. به این ترتیب، لازم نیست نگران اسرار شرکت و از دست دادن مزیت رقابتی خود باشید.

6. بهینه سازی ورودی و خروجی

همانطور که کاربران می توانند مکان موجودی و تجهیزات را بهینه سازی کنند، می توانند نحوه انتقال آن را در انبار نیز بهینه کنند. به محض برنامه ریزی برای دریافت موجودی، مزایای سیستم مدیریت انبار ابزارهای برنامه ریزی ورودی مانند برنامه ریزی و مدیریت به موقع را ارائه می دهد. این ابزارها به شما و تأمین کننده شما اجازه می دهد تا بر اساس نیروی کار و تجهیزات موجود، بهترین تاریخ و زمان دریافت محموله را تعیین کنید.

WMS همچنین به کاربران کمک می کند تا مسیرهای خود را هنگام انتخاب و بسته بندی برای عملیات خروجی برنامه ریزی کنند. نرم افزار WMS الگوریتم های مختلفی را برای تعیین بهترین مسیر برای چیدن مواد ارائه می دهند. بسته به اندازه و ماهیت محصول شما، کاربران می توانند انتخاب منطقه، دسته یا موج را برای کاهش ترافیک انبار و سایر توقف ها انتخاب کنند. این الگوریتم ها همچنین موقعیت مکانی کارکنان را در نظر می گیرند که به کارکنان اجازه می دهد ابتدا بر روی وظایف نزدیک به خود تمرکز کنند. این به کارکنان شما اجازه می دهد در زمان و انرژی خود صرفه جویی کرده و بهره وری خود را افزایش دهند.

سیستم نرم افزاری مدیریت انبار

7. مدیریت کار کارآمدتر

همانطور که قبلاً خوانده اید، WMS به شما امکان می دهد آزادانه تعیین کنید که کدام روش انتخاب، بسته بندی و کنار گذاشتن برای کسب و کار شما موثرتر است. راه حل های WMS علاوه بر کمک بهینه سازی محل موجودی و ایجاد مسی ، می تواند بهترین کارمند را برای این کار تعیین کند. با توجه به عواملی مانند سطح مهارت، مجاورت و سایر وظایف، WMS به کاربران کمک می کند تا به هر یک از اعضای تیم مشاغل اختصاص دهند.

علاوه بر ایجاد برنامه ها و تعیین وظایف روزانه، می توانید از نرم افزار WMS برای درک گسترده تری از نیروی کار خود استفاده کنید. با استفاده از پیش بینی نیروی کار و KPI ، مدیران انبارها می توانند زمانی را که ممکن است به کارکنان کم و بیش نیاز داشته باشند ، مشاهده کنند ، عملکردهای برتر را شناسایی کرده و زمینه های بهبود را جستجو کنند. با توجه به اینکه هزینه کار 65 درصد از بودجه متوسط انبار را تشکیل می دهد ، درک کامل نحوه مصرف این منابع بسیار مهم است.

درباره تفاوت  راک پالت و  راک پالت اتوماتیک شرکت اوژن بیشتر بدانید.

8. بهبود روحیه کارکنان

هنگامی که عملیات به طور یکپارچه جریان می یابد، کارکنان احساس بهتری نسبت به محیط کار خود دارند. این امر به ویژه هنگامی صادق است که تلاش های خاصی برای بهینه سازی زمان انجام می شود تا همیشه احساس کنند از آن عاقلانه استفاده شده است. استرس کمتری وجود دارد و افزایش بهره وری و سودآوری، روحیه کارگران را بالا می برد، به ویژه برای انبارهایی که پاداش تعطیلات ارائه می دهند.

در حالی که راه حل WMS برای همه مسائل موجود در نیروی کار شما یک درمان کامل نیست، می تواند کمک زیادی به ناامیدی کارکنان مدیریت و کارگران دستی کند. محیط کار آرام تر و منظم تر ممکن است به کارکنان شما این فرصت را بدهد که قبل از اقدام به بلند کردن نادرست یا استفاده از تجهیزات مشکوک، دوبار فکر کنند. همه این ها به نیروی کار ایمن تر، مشتاق تر و راضی تر می افزاید و موفقیت کلی کسب و کار شما را بیشتر می کند.

همچنین  مقاله انبارگردانی و کنترل موجودی های انبار را مطالعه کنید

9. مدیریت صورتحساب پیشرفته

اکثر راه حل های WMS برتر یا دارای ابزارهای مدیریت صورتحساب در سیستم هستند یا برای ارائه این قابلیت به طور نزدیک با یک برنامه شخص ثالث ادغام می شوند. این قابلیت به شما امکان می دهد از صورتحساب مبتنی بر فعالیت استفاده کنید که کلیه فعالیت های داخل یک انبار مربوط به یک تامین کننده خاص را ردیابی می کند و هزینه های مناسب را ایجاد می کند. نرم افزار WMS همچنین ممکن است پرداخت های کارت اعتباری را پردازش کرده و به سیستم عامل های اصلی تجارت الکترونیک متصل شود.

درباره تفاوت  قفسه بالکن و قفسه ریلی انبار  و  قفسه الکتریکی شرکت اوژن بیشتر بدانید.

10. بهبود روابط با مشتریان و تامین کنندگان

مزایای سیستم های مدیریت انبار فراتر از خود سازمان است. با چنین نمای بالای موجودی و قابلیت برنامه ریزی برای دریافت محموله ها، هر دو زنجیره عرضه و تقاضا با استفاده از WMS بهینه می شوند. یکی از بارزترین مزایای تامین کنندگان، کاهش انتظار در اسکله ها و محل بارگیری است. مشتریان به طور کلی از بهبود تحقق سفارش، کاهش زمان تحویل سفارش و عدم دقت بیشتر سفارش لذت می برند. شهرت کسب و کار شما در بین مشتریان و تامین کنندگان تحت چنین سیستمی بهبود می یابد.

اوژن ، کیمیاگر فضا در دنیای بایگانی اسناد و انبار کالا


شرکت اوژن افتخار دارد در کنار همتایان بین المللی خود از جمله شرکت AR Racking به تولید با کیفیت ترین قفسه های انبار در ایران تولید کند.


منبع: selecthub.com

www.ozhanco.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *